Jak łączyć różne odcienie drewna we wnętrzach?
Ogólne | 22.08.2022
Drewno to materiał uniwersalny i ponadczasowy, który jest chętnie wykorzystywany podczas urządzania wnętrz.
Przybiera formę podłogi, drzwi, mebli i ozdób.
W niektórych przypadkach wybieramy naturalne drewno innym razem jego imitację.
Czasem stawiamy na wybór jednego odcienia, ale zdarza się, że w jednym pomieszczeniu potrzebujemy użyć różnych.
Wtedy zastanawiamy się czy da się to zrobić tak, aby całość wyglądała dobrze.
Poniżej przedstawiamy kilka głównych zasad, którymi należy się kierować.
Tony drewna
Tonacja drewna związana jest z jego gatunkiem. Inaczej wygląda dąb, buk czy orzech. Wydawałby się, że można w tej sytuacji stworzyć kilka sprawdzonych połączeń np. dąb i jesion. Musimy jednak pamiętać, że odcień zmienia się pod wpływem lakieru, oleju czy innego impregnatu. Natomiast w przypadku materiałów imitujących drewno nazwa zależy od producenta. Warto zdobyć próbki interesujących nas odcieni i zapoznać się z nimi na żywo. Podczas doboru zwróć uwagę w jaki ton wpada próbka. Kolor jest ciepły czy zimny? Wpada w różowy czy oliwkowy? Nie warto mieszać ze sobą ciepłych i zimnych tonów. Na ogół nie wygląda dobrze też mieszanie dwóch różnych kolorów np. różowy i pomarańczowy będą się ze sobą gryzły.
Usłojenie drewna
Drewno o wyraźnym rysunku jest obecnie bardzo modne i pięknie wygląda we wnętrzach. Przy łączeniu różnych rysunków należy pamiętać o znalezieniu balansu. Pomoże to uniknąć ciężkiego efektu. Warto połączyć bogate usłojenie (np. podłoga) z mało wyraźnym rysunkiem (np. meble). Do tego warto nawiązać do stylu w jaki urządzone ma być wnętrze. Mocne słoje odnajdują się w stylu rustykalnym, a do stylu nowoczesnego lepiej pasują delikatne wzory.
Jeden dominujący odcień drewna
Sprawdzoną zasadą jest wybranie głównego odcienia, który wykorzystamy np. na podłodze i dobierzemy do niego maksymalnie dwa dodatkowe. Trzy kolory to na ogół maksymalna liczba. Można tu wybrać dwa zbliżone odcienie, a trzeci kontrastowy. Ważne jest, żeby podłoga współgrała ze schodami, drzwiami i oknami. Dlatego od tego warto zacząć aranżację, a dopiero później wybrać kolor mebli i dekoracji. Należy pamiętać, aby współgrały ze sobą kolory stykających się elementów np. podłoga i szafa.
Równowaga wnętrza
Zadbaj o to aby poszczególne odcienie drewna wystąpiły w jednym pomieszczeniu minimum dwa razy i były rozłożone równomiernie. Dotyczy to zwłaszcza mocnych, wyróżniających się kolorów np. wenge.
Podsumowując możemy wyróżnić zasady:
– zacznij aranżację od wyboru podłogi, schodów, stolarki okiennej i drzwiowej
– dobieraj rodzaj drewna do stylu wnętrza
– skup się na dwóch, maksymalnie trzech odcieniach drewna
– nie łącz tonów ciepłych i zimnych
– dobieraj drewno o podobnej tonacji kolorystycznej, nie łącz kolorów zielonych i czerwonych, nie łącz kolorów szarych/bielonych z żółtymi i bordowymi
– dobieraj rysunek słojów na zasadzie balansu np. mocne usłojenie mebli i delikatne usłojenie podłogi.
Z chęcią podpowiemy jak połączyć różne odcienie drewna w twoim biurze czy mieszkaniu. Skontaktuj się z nami.
Możesz też zobaczyć nasze realizacje lub wybrać coś ze sklepu internetowego.