Blog Ogólne

Nowe trendy w urządzaniu przestrzeni biurowej.

Nowe trendy w urządzaniu przestrzeni biurowej.

Ogólne | 23.11.2022


Już dawno stało się jasne, że przestrzeń biurowa ma duży wpływ na jakość wykonywanej pracy.
Projektanci mając to na uwadze starają się stworzyć miejsca funkcjonalne i dobrze zorganizowane.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się też o aspekcie społecznym oraz o możliwości relaksu. Wszystko oczywiście po to, aby pracownik lepiej się czuł, a tym samym lepiej pracował. Wydaje się, ze wszyscy zainteresowani tematem wiedzą o tej zależności. Ta świadomość mobilizuje do przyglądania się warunkom pracy z różnych perspektyw i poszukiwania nowych rozwiązań. Takich, które będą maksymalnie dopasowane do aktualnych potrzeb.

Weźmy pod lupę kilka najnowszych trendów, które są owocem takiego przyglądania się.

 

Sit-stand desk.

Wszyscy wiemy, że wielogodzinne trwanie w jednej pozycji jest niezdrowe. Zastosowanie znanych dotąd zasad ergonomii stanowiska pracy, oczywiście w pewnym stopniu eliminuję możliwość wystąpienia negatywnych skutków, ale niestety nie likwiduję w pełni tego problemu. Siedząc przez wiele godzin ryzykujemy: spadkiem samopoczucia, pogorszeniem koncentracji, pojawieniem się dolegliwości bólowych, a w dłuższej perspektywie czasowej poważniejszymi schorzeniami kręgosłupa i kończyn dolnych.

Biurko sit&stand jest odpowiedzią na te kłopoty. Dzięki szerokiej regulacji wysokości blatu, umożliwia prace w pozycji siedzącej i stojącej. Zmiana parametrów może odbywać się manualnie lub elektronicznie. W jednym i drugim przypadku jest łatwa i nie zajmuję wiele czasu. To pozwala na wielokrotną zmianę opcji w ciągu jednego dnia pracy.

Do tego typu biurek poleca się ergonomiczne maty do stania. Powodują one ciągłe przesunięcia ciężaru ciała. Coś w rodzaju przestępowania z nogi na nogę. Jest to ruch delikatny, niemalże niezauważalny, ale wystarczający do tego, aby odciążyć kręgosłup i zniwelować opuchliznę. Do tego zestawu wystarczy dodać ergonomiczne krzesło i mamy anty-zmęczeniowe, prozdrowotne trio poprawiające komfort pracy. 

 

Strefa ciszy.

Istnieje kilka podziałów dotyczących typów osobowości. W opinii Junga ludzie dzielą się na ekstrawertyków i introwertyków.

Ekstrawertyk łatwo nawiązuję kontakty i szybko odnajduję się w większej grupie. Oznacza to, że praca w biurze typu open space nie powinna sprawiać mu większych problemów. Przeciwieństwem jest introwertyk, który najlepiej czuję się w ciszy i samotności. To może utrudnić mu uzyskanie wysokiej wydajność w otoczeniu szumu i gwaru. Mając to na uwadze warto zadbać o indywidualne potrzeby pracowników.

Pamiętajmy jednak o tym, że niezależnie od typu osobowości, praca w nadmiernym hałasie nie służy nikomu. W celu zapewnienie odpowiednich warunków akustycznych stosuję się rożne praktyki. Przykładem jest wydzielanie specjalnych stref ciszy. To miejsca, w których nie można korzystać z telefonu, prowadzić rozmów i żadnych głośnych aktywności. Z takiej strefy ciszy można skorzystać w trakcie przerwy. A kiedy to nie wystarcza?

Co zrobić w sytuacji, w której potrzebujemy odbyć rozmowę bez rozpraszającego hałasu lub przekazać dane poufne? Innowacyjne rozwiązanie to kabiny akustyczne. Na ogół są to konstrukcje wolnostojące. Mogą mieć dowolne rozmiary. Zarówno gabaryty jaki i wyposażenie są zależne od przeznaczenia. Boksy mające służyć jedynie rozmowom telefonicznym wymiarami przypominają budkę telefoniczną. W celu uniknięcie poczucia klaustrofobii stosuję się sporo przeszklonych elementów oraz odpowiedni układ wentylacyjny. Kabiny mogą też być znacznie większe i tworzyć salki konferencyjne, czy gabinety kadry menadżerskiej.

Kolejnym pomysłem na zniwelowanie hałasu w biurze jest stosowanie tak zwanego „cichego wyposażenia”. Wyróżnić tu można sprzęty biurowe emitujące minimum dźwięków np. ciche drukarki, ciche klawiatury. Istnieją też meble akustyczne czyli z cichymi systemami zamykania i blatami dającymi głuchy pogłos przy stuknięciu np. kubkiem kawy. Do tego sprzęty pochłaniające hałas takie jak panele i lampy akustyczne.

 

Weź głęboki wdech.

Środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Świadomość wpływu tego zanieczyszczenia na nasz organizm jest znaczna. To powoduję, że dużą wagę przywiązujemy do jakości powietrza jakim oddychamy.

Z jednej strony społeczeństwa, zwłaszcza te wysoko rozwinięte podejmują szereg starań, żeby powietrza nie zanieczyszczać. Z drugiej strony często widoczne są działania mające na celu oczyścić powietrze już zanieczyszczone. Trend ten widoczny jest w miejscach pracy. Duża ilość roślin, materiały nie wydzielające substancji szkodliwych czy elektryczne urządzenia mające mierzyć poziom szkodliwych substancji i niwelować je. To wszystko znajdziemy w nowoczesnym biurze.

 

Więcej niż biuro.

Tak jak już było zaznaczone, dzisiejsze czasy dużą uwagę zwracają na społeczny aspekt pracy. Dzięki temu w wielu firmach powstają miejsca, w których można nawiązać kontakt z innymi pracownikami. Miejsca te czasem są wypełnione jedynie długimi stołami i krzesłami, choć coraz częściej przypominają nie stołówki lecz salony czy pokoje zabaw. Znaleźć w nich można na przykład miękkie kanapy, dywany, bujawki, stoły do piłkarzyków czy konsole do gier i wiele innych. Idąc o krok dalej stworzono koncepcje biur o zmiennych funkcjach. Chodzi tu o przestrzeń, która po zakończeniu czasu pracy zupełnie zmienia swój charakter. Tym samym od rana do godzin popołudniowych jest biurem, a w godzinach wieczornych staję się restauracją. Jak na razie to tylko teoria, ale pomysł ma spory potencjał. Do tego stawia przed projektantami wyzwanie. Jak stworzyć wyposażenie takich miejsc? Jak stworzyć mebel, który będzie zarówno biurkiem jak i stołem restauracyjnym, a w obu tych rolach sprawdzi się niezawodnie? Czas pokaże czy pomysł ten bezie się rozwijał.

 

Chcesz poznać więcej ciekawostek? Śledź naszego bloga. Zapraszamy też do zakładki realizacjesklepu internetowego.


Udostępnij:


Kategorie

Ogólne (16)


Klienci Davo Meble