Najlepsza temperatura do pracy w biurze
Ogólne | 08.05.2023
Temperatura powietrza jest tak ważnym czynnikiem determinującym zdolność do pracy, że została określona przepisami BHP.
Jaka jest najbardziej korzystna i co można zrobić jeśli odbiega od normy?
Zbadajmy zagadnienie.
Komfort cieplny to sprawa dość indywidualna. Zależna od preferencji i kondycji danego człowieka. Można go określić jako odczucie: "nie jest mi za gorąco i nie marznę". Dlaczego jest to tak ważna sprawa? Dlatego, że ma bardzo duży wpływ na samopoczucie każdej jednostki. Kiedy jest za ciepło pracownicy mogą czuć się rozbici i mieć problemy ze skupienie uwagi. W skrajnych wypadkach zagrożone jest zdrowie i życie. Zwiększona grupę ryzyka stanowią osoby w starszym wieku mające dolegliwości sercowe lub krążeniowe. Ciągle odczucie zimna również nie pomaga w skupieniu się na pracy. Do tego może skutkować częstymi infekcjami i absencją części zespołu. Z punktu widzenia pracodawcy nie jest to sytuacja pożądana.
Wspomniane już wcześniej regulacje prawne mówią jasno, że minimalna wartość jaką ma pokazywać termometr w pomieszczeniach biurowych to 18 stopni Celsjusza. Górna granica nie została tak jasno określona. Jedyna regulacja dotyczy tego, że nieletni nie mogą pracować kiedy miara przekracza 30 stopni Celsjusza. Przyjęte zostało, że optymalny przedział to 20-25 stopni Celsjusza. Nie wynika to co prawda z litery prawa, ale jest traktowane jako dobra praktyka. Przepisy regulują natomiast poziom wilgotności i jasno mówią o tym, że strumień powietrza nie może padać wprost na stanowisko pracy.
Oczywisty wydaje się fakt, że o komfort cieplny zadbać należy przez montaż odpowiedniego ogrzewania i klimatyzacji. Istnieje natomiast kilka innych trików, które pomogą podwyższyć lub obniżyć temperaturę w biurze. Oto one:
Odpowiednie ustawienie mebli. Samo w sobie nie podniesie i nie obniży rzeczywistej temperatury, ale będzie wpływało na odczucia pracowników. Postaraj się nie ustawiać biurek bezpośrednio pod oknem. Zapobiega to zarówno przegrzaniu w lato jaki i wychłodzeniu podczas zimy. Kolejna sprawa to rozlokowanie miejsc siedzących tak, aby nie stały w bezpośrednim przeciągu i nie były zbyt zabudowane meblami, które mogą powodować zastój powietrza.
Nie od dziś wiadomo, że dobre, ergonomiczne krzesło biurowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia biura. W nasłonecznionych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się te z siatką na oparciu. Dają one powietrzu możliwość cyrkulacji i redukują efekt mokrych pleców.
Wspominaliśmy o tym, że stanowiska pracy nie powinny być narażone na przeciągi powietrza. Szczególną uwagę na to należy zwrócić podczas montażu wszelkich urządzeń wentylacyjnych, chłodzących i grzewczych. Przed zbyt intensywnym nawiewem mogą chronić ścianki działowe i akustyczne. Pomogą one dodatkowe wyciszyć pomieszczenie.
Chcąc zadbać o komfort cieplny w biurze można zastosować kilka trików dotyczących okien. Mało szczelne okna w zimne dni możne osłonić roletami i ustawić na parapetach duże rośliny doniczkowe. Te zabiegi spowodują podniesienie temperatury. W przypadku dokuczliwego upału spowodowanego między innymi mocnym nasłonecznieniem okien warto rozważyć montaż rolet z folią termoizolacyjną. Dzięki temu, że odbija ona promienie słoneczne, skutecznie zapobiega nagrzewaniu się pomieszczenia w środku.
Chcesz wyposażyć biuro w meble z uwzględnieniem komfortu termicznego pracowników? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego doświadczenia. Sprawdź też naszą ofertę gotowych produktów. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi realizacjami i odwiedzania bloga.