Blog Ogólne

Trendy w urządzaniu biura w 2023 roku

Trendy w urządzaniu biura w 2023 roku

Ogólne | 08.03.2023


Wystrój biura najczęściej nawiązuje do charakteru działalności firmy, a jego funkcjonalność powinna spełniać potrzeby wszystkich użytkowników.
Wszystkich to znaczy zarówno pracowników jak i osób z zewnątrz takich jak klienci czy partnerzy.
Na podstawie doświadczeń z wcześniejszych lat i przewidywań na przyszłości klarują nam się trendy, które będą obowiązywać w najbliższych miesiącach, a może zostaną z nami na dłużej. Sprawdźmy jakie.

Formalnie czy niezobowiązująco?

To jaki styl będzie obowiązywał w danym biurze dyktowane jest przede wszystkim specyfiką działalności jednostki. W inny sposób urządzona będzie kancelaria prawna, a w inny sposób firma IT. Zdarza się też tak, że pomieszczenia mające być wizytówką przedsiębiorstwa są utrzymane w bardziej formalnym klimacie od tych przeznaczonych wyłącznie dla pracowników. Trend jednak idzie w kierunku niewiążącego, swobodnego stylu. Takiego przypominającego warunki domowe z miękkimi sofami i hamakami.

 

Biuro komórkowe czy open space?

W jednej organizacji pracują ludzie różniący się stażem pracy, wiekiem, doświadczeniem, temperamentem. Te różnice powodują, że mają oni odmienne potrzeby związane z pracą. Dla niektórych idealne warunki to osobne, ciche pomieszczenie, a inni będą najlepiej czuli się w ciągłym otoczeniu ludzi i gwaru. Jak w takiej sytuacji z góry zgadnąć czy iść w stronę biura open space czy komórkowego? A czy konieczne jest skupienie się tylko na jednym rodzaju? Nie. Obecnie raczej obiera się kierunek elastyczności. Jeśli tylko warunki na to pozwalają najlepiej wydzielić strefy do pracy w ciszy, do rozmów telefonicznych, do intensywnej pracy zespołowej, a do tego strefy relaksu i do spożywania posiłków. Na ogół wygląda to tak, że w jednym biurze mamy pomieszczenie jadalniano-kuchenne, kilka osobnych pomieszczeń z biurkami i strefę z sofami, fotelami i poduchami. Czasem jeszcze pokój gier i jedną lub kilka kabin akustycznych.

 

Materiały i kolory.

Co do rodzaju materiałów to coraz bardziej kładzie się nacisk na ekologię. Tworzywa przyjazne środowisku i zdrowiu człowieka są w modzie i w modzie pozostaną. Patrząc od strony designu to drewno i wszystkie jego imitatory są uważane za ponadczasowe i chętnie wykorzystywane. W najbliższym czasie będą często stawały w połączeniu z elementami szklanymi i tapicerowanymi. Ten miks ma zapewniać bardzo porządny ostatnio efekt, czyli nowocześnie i przestrzennie, a jednocześnie domowo i przytulnie. Warto też nadmienić, że wszelka tapicerka wycisza pomieszczenie co w tej sytuacji jest cenione. W przypadku doboru kolorów cały czas stawia się na barwy neutralne i stonowane, które sprzyjają skupieni i nie męczą wzroku. Mocne akcenty kolorystyczne stosuje się w dodatkach.

 

Hot desking i biurko sit and stand.

Ze względu na okoliczności zamieniliśmy na długi czas pracę w biurze na pracę w domu. Wiele osób świetnie odnalazło się w tej rzeczywistości. Zrewolucjonizowało to podejście do biura, które stało się przede wszystkim miejscem spotkania zespołu. W wyniku tych przemian zmieniło się również postrzeganie biurka. Okazało się, że nie musi być ono przypisane tylko do jednego pracownika. Tak narodził się hot desking czyli możliwość zmiany stanowiska przy biurku na inne w zależności od dostępności. Natomiast z uwagi na zdrowie oraz możliwie maksymalne dopasowanie stylu pracy pod względem ergonomicznym powstały biurka sit stand. Możliwość zmiany pozycji z siedzącej na stojąca, podczas kilkugodzinnej pracy przy komputerze, będzie miała zbawienny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa.

 

Weź głęboki wdech.

Niesłabnącym nurtem jest dbałość o jakość powietrza w przestrzeni biurowej. Tu na pomoc przychodzą oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Urządzenia tego typu na pewno zdadzą egzamin, ale warto również postawić na rozwiązania bardziej ekologiczne i tańsze czyli rośliny. Tendencja do hodowania roślin w biurach nie słabnie, a wręcz staje się mocniejsza. To dobrze bo kwiaty oprócz walorów zdrowotnych, upiększają wnętrze.

 

Jeśli szukasz mebli do swojego biura, które mają odpowiadać współczesnym trendom skontaktuj się z nami. Zachęcamy do zakupów w naszym sklepie internetowym i zapoznania się z naszymi dotychczasowymi realizacjami.


Udostępnij:


Kategorie

Ogólne (16)


Klienci Davo Meble