Blog Ogólne

Meble z płyty laminowanej – czy wato?

Meble z płyty laminowanej – czy wato?

Ogólne | 30.05.2022


Czym jest płyta laminowana?

To materiał, którego bazą jest płyta MDF lub płyta wiórowa. Powstaję ona w procesie prasowania włókien drzewnych z dodatkiem utrwalaczy organicznych i kleju. Pod wpływem temperatury i ciśnienia tworzony jest jednolity, wytrzymały materiał. Następny krok to pokrycie jej laminatem. Jest to okleina tworzona z żywicy i papieru. Tu również do całego procesu potrzebna jest wysoka temperatura i ciśnienie.

Cechy i wykorzystanie płyty laminowanej.

    Dzięki najnowszej technologii produkcji, płyta laminowana to bardzo wytrzymałe tworzywo. Jest bardziej odporna na zarysowania i odpryski od płyty lakierowanej. Odpowiednio zabezpieczona nie chłonie wilgoci. Sprawia to, że można stosować ją przy produkcji mebli kuchennych oraz łazienkowych. Zarówno frontów jak i blatów. W ostatnim czasie popularne stało się stosowanie jej na ścianach zamiast np. płytek. Co prawda trzeba pamiętać, że bezpośrednio na laminowanym blacie nie można rozbijać kotletów, a do krojenia należy używać deski, ale za to jest on odporny na działanie większości detergentów. Do tego łatwo się czyści i nie wymaga żadnych, specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

   Z tego produktu można tworzyć tylko formy proste bez zdobień czy zaokrągleń. Ograniczenie to rekompensuje nam ogromny wybór kolorów i wzorów. Ponadto obecnie płyty laminowane mogą posiadać fakturę, dzięki czemu do złudzenia przypominają naturalne drewno. Ten niesamowity efekt  wizualny powoduję, że artykuł jest coraz częściej wykorzystywany jako ozdobne panele ścienne.

   Płyta laminowana jest materiałem stosunkowo niedrogim. Jest tańsza od lakierowanych, akrylowych, czy drewnianych odpowiedników. Ze względu na niską cenę jest często wybierana w przypadku produkcji zabudowy meblowej. Z powodzeniem stosuję się ją w kuchniach, łazienkach i pokojach dziennych. Jej wszechstronność sprawia, że można jej użyć przy aranżacji wszelkich powierzchni biurowych. Świetnie nadaję się m. in. na biurka, szafy biurowe, kontenerki, regały. Będzie to też dobry wybór dla tych którzy chcą urządzić wnętrze stylowo, ale nie dysponują dużym budżetem.

 Meble  z płyty laminowanej – czy wato?

Podsumowując zalety płyty laminowanej:

  • wytrzymała, odporna na zarysowania i większość domowych detergentów
  • łatwa w utrzymaniu, łatwo się czyści, nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych
  • szeroki wybór kolorystyczny
  • atrakcyjny, nowoczesny wygląd, faktura imitująca naturalne drewno
  • stosunkowo niska cena

 

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy tego materiału zdecydowanie warto postawić na meble z płyty laminowanej. Oczywiście ostateczna decyzja powinna być dobrze przemyślana.

Nasza firma Davo Meble posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz materiałów i służy radą podczas wyboru. Zachęcamy do kontaktu i odwiedzenia naszego sklepu internetowego. Nasze prace możesz zobaczyć w zakładce realizacje.

 

 

 

 

 

 

 

 


Udostępnij:


Kategorie

Ogólne (16)


Klienci Davo Meble